Po přečtení předcházejícího nám začne být jasné, že problémem není jak s penězi vyjít, ale naučit se s nimi správně zacházet. Jak vidíte, nepříliš šťastní jsou ti, kteří nemají peněz nazbyt a půjčují si, ale i ti, kteří jich mají až nadbytek. Jistě, nejlepší je zlatá střední cesta. Ovšem každý za ní považuje jinou částku. Takže kde je ten zakopaný pes?
Při jakékoli Vaší ekonomické situaci:
· Naučte se plánovat a spořit
· Zaznamenávejte si svoje příjmy, ale hlavně výdaje
· Na základě těchto záznamů se naučte hospodařit
· Za každou cenu mějte stále nějakou rezervu
· O větší výhře nebo dědictví na veřejnosti nemluvte
· Nebojte se požádat o pomoc nezávislého finančního poradce
K některým bodům si možná řeknete: to se to napíše, ale jaká je skutečnost! Ale věřte tomu, že se s penězi opravdu dá rozumně zacházet. Musíme však udržovat v hospodaření s nimi rozumnou míru a dávat si pozor na neuváženou rozhazovačnost i nepřiměřenou šetrnost.
Důležité je plánování, už proto se mnohým osvědčil obálkový systém. Chceme-li mít co nejméně starostí, peněžitou rezervu si snažte udržovat neustále. Mějte na paměti, že na mizině můžete skončit ať máte menší sumu nebo jste nenadále zbohatli. Myslete také na lidskou závist a pokud umíte s tím co máte, dobře zacházet, příliš se tím nechlubte. Někteří by to mohli považovat za určitou provokaci.
Vztah k penězům začíná v dětství
Problém hospodaření s penězi může pramenit už z útlého dětství. Proto nepodceňujte u svých dětí vztah k penězům. Učte je, jaký mají význam pro život a také jak se vypořádat s případnými finančními problémy. To, co uvidí u Vás, budou jednou praktikovat i ve svém vlastním životě.
Dnes už i některé školy učí děti finanční gramotnosti a zahrnují ji do povinné výuky. Na fiktivních obchodech jsou už dětem ve druhé třídě vysvětlovány pojmy jako náklady, výnosy, zisky a ztráty, co je to půjčka a co úrok. A to je pro nás všechny velmi dobrá zpráva.