Internet dnes nabízí tolik zajímavých příležitostí. A protože děti brouzdají po internetu velmi často, neuniknou jim ani různá lechtivá témata. Nahotinky, sex, nebo dokonce konverzace na toto téma se málokteré dívce nebo chlapci vyhne. Ale i takové nevinné popovídání po internetu se může stát velmi nebezpečným. Ne úplně každý, na koho se na virtuální cestě narazí, je skutečným kamarádem. Sexualita na internetu s sebou nese velká rizika.
Co o sexu nevíme, a na co se stydíme zeptat…
Internet mimo jiné nabízí možnosti rozšířit si obzory o sexuálním chování a zjistit si různé informace, na které se jinak děti stydí zeptat se svých rodičů. Na tajňačku je to více soukromé, bez zbytečného červenání a divných pohledů dospěláků. Děti (ale mnohdy i dospělí) si na internetu mohou snadno rozšířit repertoár sexuálního chování. Dozví se zde například, jak v sexuálním životě experimentovat. Mohou si zde najít přátele a získat i sexuální kontakty, které se však mnohdy nevyhýbají ani malým dětem.
Reklamy dětem sexuální stránky vnucují.
Někteří vyhledávají porno ze zvědavosti, jiným náhodně vyskočí reklama. Tak proč se nepodívat… Čím jsou děti starší, tím se zvyšuje pravděpodobnost, že se na něco takového podívají. Zakázat dětem internet ale nikam nepovede. Rodiče by spíše měli kontrolovat, jaké stránky jejich děti navštěvují a s kým komunikují. Bohužel pouze asi 40% rodičů kontroluje aktivitu svých dětí na internetu.
Sociální sítě a nevinné děti.
Děti se bohužel často na internetu chovají rizikově. Bez problému by šly na schůzku z cizím člověkem, své jméno a příjmení pošle bez okolků 43% dětí, o něco méně se jich podělí o svou e-mailovou adresu, a fotografii svého obličeje pošle bez ostychu 40% dětí. Intimní fotografie nebo videa pak posílá stále více dětí. Přibývá stále více případů, kdy jsou pak děti pomocí těchto materiálů vydírány, nebo jim je vyhrožováno či jsou pod tlakem.
Poučte své děti.
Rodiče by měli svým dětem vysvětlovat rizika spojená s virtuálním světem, upozorňovat je na možnosti odcizení osobních nebo citlivých informací, měli by kontrolovat jejich přístup k online aktivitám, a pravidelně se s dětmi bavit o tom, s čím se na internetu setkávají a co pro ně může být problematické.