O příznivých aspektech na naše zdraví v souvislosti s mořskou solí již bylo napsáno mnoho poutavých statí. Většina z nich se zaměřuje na přínos minerálních látek v ní obsažených. Se solí je to však jako se vším ostatním, nic se nesmí přehánět a udržet si postoj zlatého „středu“ vždy přinášelo svým nositelům výhodu a tito lidé byli zpravidla považováni za moudré a rozvážné.
Zázrak jménem mořská sůl
V kuchyni se bez ní neobejdete, ačkoli se pan Werich ve filmové pohádce vehementně snažit potvrdit platnost svému hloupému tvrzení, že bez soli vařit, je umění. Každý lékař vám prokáže, že tato chemická sloučenina je zdraví prospěšná, pouze je třeba limitní hodnoty sodíku korigovat v rozumných mezích.
Měli bychom také předeslat, že význam má především sůl mořská https://www.chlorito.cz/morska-sul, ať už ji využíváme jakkoli. Obsahuje cenné rozpuštěné látky, které náš organismus ocení při práci ledvin, při zajištění alkalické rovnováhy a hydrataci buněk. Potřebujeme ji pro činnost srdečního svalu, jako ochranný prvek proti osteoporóze a pro podporu správné funkce imunitního systému.
Alternativa chlorování vody
Chlorid sodný, jak se sůl nazývá odborně, již podle názvu prozrazuje, že jde o sloučeninu obsahující chlór. Toho využívají tzv. solinizační elektrolytické jednotky, které její slabý roztok ve vodě rozkládají na jednotlivé ionty sodíku a chlóru. Chlór pak působí jako přirozená desinfekce, ovšem mnohem šetrnějším způsobem, než v tabletách chlornanu draselného. Při dodržování vhodného postupu a měření vázaného chlóru v bazénové vodě nedochází k nadměrnému vysušování pokožky a poškozování sliznic. Využívá se k tomu speciální dovážený materiál z mořského pobřeží států jižní Evropy, nejznámějšími dodavateli jsou Itálie a Portugalsko. Koncentrace soli je však v solinizátorech mnohem nižší, než v mořské vodě, přibližně v hodnotách desetkrát slabších.